Toksyczni ludzie – jak ich rozpoznać?

Toksyczni ludzie – jak ich rozpoznać?

Kontakty z niektórymi osobami mogą w negatywny sposób odbijać się na poczuciu naszej własnej wartości, psuć nam humor, wpędzać w poczucie niższości czy smutku. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zmanipulowani przez te osoby, w związku z czym najczęściej nie potrafimy przerwać takiej toksycznej dla nas relacji i w niej trwamy, niekiedy przez długie lata.

Do takich toksycznych relacji może dochodzić w rodzinie, przyjaźni czy romantycznym związku dwojga ludzi. Na pozór tego typu związki wydają się idealne, partnerskie i z zewnątrz trudno dostrzec ich toksyczny, destrukcyjny charakter dla jednej ze stron takiej relacji. Jak zatem radzić sobie z rozpoznaniem toksycznego człowieka? Taką osobę najszybciej rozpoznamy przez obserwację jej zachowań.

Poniżej znajdziesz listę sześciu charakterystycznych zachować osób określanych mianem toksycznych, wysysających energię życiową ze swoich partnerów, przyjaciół czy bliskich.

Numer 1 – Bazowanie na Twoim braku pewności siebie

Toksyczne osoby zbierają informacje o swoich bliskich, przyjaciołach, kolegach czy partnerach nie po to, by w pozytywny sposób budować wspólną relację, a po to, by nauczyć się manipulowania drugą osobą. Takie osoby wychwycą każdą Twoją słabość i wykorzystają ją, by dowartościować samych siebie, stawiając się w opozycji do Twoich słabości. Dla przykładu, jeśli opowiesz takiej osobie o swoich dolegliwościach zdrowotnych i związanych z tym problemach, odpowie Ci ona, że takie problemy wynikają z niedbalstwa, są oznaką słabości lub innej, zależnej od Ciebie cechy. Wszystko po to, by zdeprecjonować Twój problem i by sprawdzić, że w swoich oczach zaczniesz wyglądać na osobę słabą, która jest sama sobie winna.

Numer 2 – Bycie w centrum uwagi

Wiele osób o toksycznej naturze, zwłaszcza osoby o osobowości narcystycznej, czuje nieodpartą potrzebę bycia w ciągłym centrum uwagi. Przy takiej osobie zawsze będziesz na drugim planie. Problemy takiej osoby zawsze będą ważniejsze, a jej najdrobniejsze sukcesy będą dziesiątki razy przewyższały każde z Twoich dokonań. Toksyczna osoba musi być stale doceniania i adorowana, i będzie naciskać na ten aspekt tak długo, aż nie ustąpisz i nie przyznasz jej racji – dopóki jej nie pochwalisz.

Numer 3 – Jestem najlepszy!

Potrzeba bycia najlepszym to nieodzowna cecha każdej toksycznej osoby. W relacji dwojga osób taka toksyczna osoba będzie zawsze na pierwszym miejscu. Jej dowcipy będą zawsze śmieszniejsze od Twoich, opowiadane historie ciekawsze, problemy znacznie poważniejsze, a odnoszone przez nią sukcesy, zawsze dużo bardziej znaczące niż Twoje. Toksyczną osobę możesz poznać po tym, jak zachowuje się po opowiedzeniu przez Ciebie jakiegoś rodzaju anegdoty lub historii. Taka osoba niemal zawsze będzie miała dla niej ciekawszą, bardziej dramatyczną lub wręcz przeciwnie, bardziej zabawną alternatywę. Chodzi o to, by być zawsze przed Tobą, nawet w kwestiach osobistych problemów. Dla przykładu, gdy pochwalisz się zdjęciem swojego dziecka, to od toksycznej osoby usłyszysz, że chętnie miałaby dzieci, ale jej praca i kariera jest tak ważna dla świata, że nie może pozwolić sobie na rodzicielstwo. Inny przykład, opowiadasz o swoim wakacyjnym wyjeździe i słyszysz, że owszem, wybrałaś ciekawe miejsce na wypoczynek, ale nie umywa się ono do miejsca, w którym ostatnio wypoczywała toksyczna osoba.

Numer 4 – Lekceważenie innych

Osoby toksyczne mają skłonność do marginalizowania innych osób. Przykładowym zachowaniem takiego toksycznego człowieka, będzie przerywanie Twojej wypowiedzi, przejmowanie kontroli nad rozmową, zmiana tematu na bardziej wygodny dla siebie itd. Osoba toksyczna musi być w centrum uwagi w każdej sytuacji, również podczas rozmowy, dlatego nie zawaha się wyśmiać Twoich poglądów, przerwać Ci wypowiedzi, ośmieszyć Cię przed innymi. Jeśli taka osoba nie sprosta Twojej argumentacji, będzie starała się wyprowadzić Cię z równowagi. Wtedy zatriumfuje mówiąc, że nie potrafisz kontrolować swoich emocji. Osoby toksyczne to królowie manipulacji!

Numer 5 – Manipulowanie swoim otoczeniem

Nieodparta potrzeba podporządkowania swojej woli drugiej osoby to charakterystyczna cecha każdej toksycznej osoby. Taka osoba zrobi wszystko, by jej ulec, by ją doceniać, by jej żałować i ją wielbić. Posunie się przy tym do każdej argumentacji, do szantażu emocjonalnego i innych nieuczciwych zagrań. Wszystko po to, by postawić na swoim. Zwykle, gdy zaczyna brakować argumentów, taka osoba wyliczy długa listę Twoich wad, życiowych błędów i zachowań, o których chciałbyś/chciałabyś zapomnieć. To daje jej mentalną przewagę i sprawia, że zaczynasz tracić grunt pod nogami. Stajesz się osobą bardziej skłonną do ustępstw. Byle tylko zakończyć spór, przyznasz takiej osobie rację.

Numer 6 – Sztuczki słowne

Osoby o toksycznej naturze chętnie sięgają po wytrychy słowne, które z góry ustawiają je na wygranej pozycji. Przykładem mogą być takie zwroty jak: „Nigdy tego nie powiedziałem…” „To nie miało miejsca…”  „Ty zawsze tak mówisz…” „Znowu niczego nie rozumiesz…” „Dlaczego mną manipulujesz…” i wiele im podobnych. Stosując tego typu wypowiedzi, toksyczna osoba nadaje ton dyskusji, ustawia się w lepszej pozycji wobec Ciebie, a dodatkowo sprawia, że zaczynasz czuć dezorientację. Wszystko po to, byś ustąpił/ustąpiła, podporządkowując się woli takiej osoby. Byś wrócił/wróciła do szeregu, na należne Ci drugie miejsce. Toksyczna osoba musi być przecież zawsze numerem jeden.

Poznanie typowych zachowań toksycznych osób może pomóc w ich rozpoznaniu w naszym najbliższym otoczeniu. Oczywiście nie zawsze jest to łatwe. Większość toksycznych osób jest jednak dość łatwych do rozszyfrowania. Wystarczy na chwilę wyłączyć emocje i spojrzeć trzeźwym okiem na relacje, jakie łączą nas z bliskimi, przyjaciółmi czy kolegami z pracy. Mając wiedzę na temat tego, kto może być toksyczną osobą, zyskujesz możliwość zmiany takiej relacji i zrozumienia, że w gruncie rzeczy zasługujesz na zupełnie inne, znacznie lepsze traktowanie.