Warsztaty z PROFILAKTYKI DEPRESJI OKOŁOPORODOWEJ

Oczekując na narodziny dziecka jesteście pełni radości i nadziei, ale być może odczuwacie jednocześnie obawę. Czas rodzicielstwa to czas ogromnych zmian zarówno biologicznych i hormonalnych, jak i emocjonalno-relacyjnych.To czas reorganizacji w życiu pary, która staje się rodziną. W kolorowych gazetach celebryci chwalą się swoimi dziećmi i swoim „idealnym stanem mimo ciąży” sprawiając wrażenie, iż nie napotykają żadnych trudności, powodując że czasem trudno przyjąć własne emocje.

Często też wydaje się, że wobec bliskich nie można zareagować inaczej na pojawienie się nowego członka rodziny jak tylko wyłącznie radością. Dostrzeżenie i podzielenie się własnymi emocjami w związanymi z pojawieniem się dziecka, spojrzenie na obawy i niepokoje, konfrontacja ze społecznymi i rodzinnymi oczekiwaniami na temat roli mężczyzny (taty i jednocześnie partnera) i kobiety (matki i jednocześnie partnerki) może być oczyszczającym doświadczeniem, zaoszczędzającym wielu napięć i późniejszych nieporozumień. Ponadto zadbanie o warunki do odpoczynku fizycznego i psychicznego dla matki jest swoistym czynnikiem ochronnym, zmniejszającym ryzyko zachorowania na depresje, która jest coraz większym problemem w Polsce i na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 50% zachorowań na depresję poporodową ma swój początek w okresie ciąży, a częstość zachorowania wynosi między dwiema a trzema na dziesięć, zależnie od kraju. W Polsce problem depresji okołoporodowej dotyczy jednej kobiety na osiem.

Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z: sygnałami ostrzegawczymi, praktycznymi sposobami przeciwdziałania i radzenia sobie w sytuacji zachorowania oraz poznanie i przećwiczenie stosowania narzędzi do wzajemnego wsparcia. Jest to też okazja do podzielenia się własnymi doświadczeniami i odczuciami i obawami.

Istnieje możliwość przedłużenia warsztatu jako grupy wsparcia dla rodziców i rodzin.

Na spotkanie warsztatowe zapraszamy rodziców, którzy nie dawno powitali nowego członka rodziny, jak i pary spodziewające się dziecka.

Czas trwania: 3 godziny

Liczba uczestników: 12 osób (6 par)

Koszt: 60 zł od pary

Termin rozpoczęcia zajęć: sobota, 25 listopada 2017r. 10.00-13.00.

Zajęcia prowadzi: Agnieszka Jarząbek- Cudo- mama, psychoterapeuta, lekarz

Zapisy: 600 751 526 oraz 502-605-468