Siła tkwi w Twoim wnętrzu

Siła tkwi w Twoim wnętrzu

Czy zdarza Ci się powstrzymywać od wyrażenia swojej opinii w obawie przed krytyką ze strony innych osób? Czy wiesz, jak wiele tracisz, podporządkowując się takim niczym nieuzasadnionym ograniczeniom?

I nie jest tak, że brak Ci wiedzy lub doświadczenia, by wypowiadać się na określony temat. Po prostu jakaś wewnętrzna siła, bliżej nieokreślony strach lub niepewność, powstrzymuje Cię od działania.

Być może w przeszłości doświadczyłeś bolesnej porażki, która zbudowała Twoją niepewność, która doprowadziła do tego, że boisz się podnieść rękawicę i stanąć twarzą w twarz z wyzwaniami teraźniejszości. Takim złym doświadczeniem może być rozpad związku i związany z nim zawód miłosny, utrata pracy czy niezdany egzamin. Prawdopodobnie właśnie dlatego Twoje poczucie własnej wartości jest dziś tak niskie. Zapewne właśnie przez jedno z takich wydarzeń z przeszłości niemal zupełnie straciłeś wiarę we własną siłę i w możliwość skutecznego działania.

Nie jesteś jedyny! Według oficjalnych badań przeprowadzonych przez Dr. Joe Rubino, niemal 80% populacji doświadcza podobnych odczuć jak Ty. Dlatego warto się zastanowić, czym tak naprawdę jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to nic innego jak to, w jaki sposób oceniasz i odbierasz własną osobę. Czy uważasz się za człowieka zdolnego do skutecznego działania, czy wręcz przeciwnie, za człowieka słabego, któremu brakuje wiedzy i umiejętności to sprostania różnego rodzaju wyzwaniom, jakie stawia przed Tobą rzeczywistość.

Niski poziom własnej wartości to:

 • gorszy nastrój
 • brak zdolności do inicjowania i podtrzymywania nowych znajomości
 • brak motywacji do działania
 • gorsza sytuacja finansowa (uważasz, że nie zasługujesz na więcej) i bardzo często gorsza kondycja fizyczna (nie wierzysz, że plan treningowy może przynieść korzystne efekty)

Niski poziom własnej wartości nie pozwoli Ci wieść takiego życia, o jakim marzysz. A skąd może brać się niska samoocena?

Możliwe przyczyny złej samooceny:

 • krytyka w dzieciństwie
 • wpływ szkoły, która tłamsiła Twoje umiejętności, piętnują jedynie popełniane błędy
 • złe doświadczenia w kontaktach z rówieśnikami
 • wpływ toksycznego związku, w którym partner ciągle podkreślał Twoją niekompetencję, wytykał Twoje wady, nigdy nie zauważając Twoich zalet

Jeśli w końcu uświadomisz sobie istniejące obciążenia, będzie to pierwszym krokiem do zmiany postrzegania własnej osoby. Do poprawy wewnętrznej samooceny.

Pomyśl o tym w ten sposób. To skutkuje większym prawdopodobieństwem kolejnej porażki i dalszego pogorszenia samooceny. Czas przerwać błędne koło niskiej samooceny!

Poznaj siebie i swoją wartość! Jak to zrobić?

 • najpierw zaakceptuj swoje wady i niedoskonałości
 • dzięki temu przestaniesz panicznie bać się możliwości popełnienia błędu, bo zrozumiesz że błędy to integralna część Twojego rozwoju
 • w konsekwencji zaakceptujesz siebie takim jakim jesteś i polubisz własną osobę, przestaniesz zadręczać się wyidealizowaną wersją lepszego siebie, będziesz tym kim jesteś, a nie tym kim chciałbyś się widzieć lub tym, kim chcieliby Cię widzieć inni
 • ostatecznie zrozumiesz, że nie jesteś ideałem i dobrze, bo ideałów nie ma, to tylko wyobrażenia, które stają na drodze do osiągnięcia wewnętrznego spokoju i szczęścia

Stwórz prawdziwy obraz własnej osoby. Przestań wierzyć negatywnym opiniom i komentarzom innych osób. Nie pozwól aby to ich wyobrażenia budowały poczucie Twojej wartości. To ty jesteś kowalem własnego losu i to Ty decydujesz o tym, kim tak naprawdę jesteś. Wiesz, że nie jesteś ideałem, że Twoje życie to sukcesy i porażki, które jednak można przezwyciężyć siłą własnego charakteru. Pamiętaj, że klucz do samooceny leży tylko i wyłącznie w Twojej głowie, a nie w przekonaniach innych osób. To Twoje życie i tylko ty masz prawo nim kierować. Nie oddawaj steru w ręce innych osób. Zaufaj sobie i swoim umiejętnościom, a odzyskasz poczucie, że samemu kierujesz swoim życiem.

Bądź sobą, z własnymi zainteresowaniami, przekonaniami, marzeniami, zdolnościami, ale i wadami. Te elementy budują Ciebie. Dzięki nim jesteś unikalny, jedyny w swoim rodzaju. To wielka wartość, której nie możesz przekreślić.

Gdy w końcu zrozumiesz, że Twoja wartość wynika z Twojej unikalności, a nie opinii innych osób:

 • odnajdziesz swoje mocne strony i nauczysz się je eksponować
 • zaczniesz cieszyć się małymi sukcesami zamiast podkreślać swoje porażki
 • przyjrzysz się z bliska swojemu otoczeniu, by wyeliminować te czynniki, które zamiast Cię wzmacniać, ciągną Cię w dół, obniżając poczucie Twojej wartości
 • przestaniesz się w końcu cały czas porównywać do innych
 • nauczysz się rozpoznawać te nawyki myślowe, które powodują zaniżanie Twojej samooceny i zamienisz je na takie, dzięki którym Twoja wartość zacznie wzrastać.