Psycholog na kryzys

psycholog na kryzys

Każdego dnia towarzyszą nam większe lub mniejsze problemy czy trudności. Najczęściej radzimy sobie z nimi i szybko zapominamy o ciężkich chwilach. Jednak bywa też tak, że mamy poczucie iż tracimy panowanie nad sobą i nad swoim życiem, że wszystko się rozpada, traci sens. Wydaje nam się że stoimy pod ścianą. Nie mamy pomysłu na kolejny krok, ani nadziei na lepsze jutro. Poziom stresu i lęku sięga zenitu, a nasze samopoczucie dosięga dna…

TO KRYZYS… Krytyczny czas. Trudna, ciężka do zniesienia sytuacja, stan w którym decydują się czyjeś losy lub zachodzą jakieś ważne zmiany. To przełom, kres… Najczęściej dzieje się tak na skutek trudnych zdarzeń życiowych. Przestajemy sobie radzić, następuje załamanie, dezorganizacja: nie możemy spać, nie możemy jeść, podstawowe czynności sprawiają nam problemy. Nie jesteśmy w stanie funkcjonować jak dawniej. Dotychczasowe sposoby postępowania są bezskuteczne, nie zdają egzaminu.

Wtedy pojawia się dylemat: co dalej robić, jak żyć? Czy czekać i liczyć na to, że wszystko jakoś samo się ułoży, czy też szukać pomocy i nowych rozwiązań?

Bez względu na to – jak bardzo jesteśmy odporni, samodzielni, silni i jak dobrze przygotowani do pokonywania trudności – w takich sytuacjach zawsze najbardziej skuteczne i pomocne jest korzystanie ze wsparcia innych osób – rodziny, przyjaciół, znajomych, w tym także z pomocy psychologa.

Jako psychoterapeuta „pracuje z kryzysem” od kilkunastu lat. Wiem, że każdy kryzys jest inny, wyjątkowy, tak jak każda osoba, która go doświadcza. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na poradzenie sobie z kryzysem życiowym. Jedno jest pewne – to czas na spotkanie i rozmowę na temat tego co się zdarzyło, na temat uczuć, emocji, przekonań. To moment na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty, aby na nowo odzyskać poczucie równowagi psychicznej, bezpieczeństwa, sprawstwa, poczucia wpływu na własne życie oraz aby znaleźć nowe rozwiązania i poradzić sobie z problemami.