Hipnoza

Hipnoza

Hipnoza jest moim zajęciem od wielu lat, towarzyszy mi ona odkąd zaczęłam leczyć psychoterapią. Uczyłam się tej metody od prof. Jerzego Aleksandrowicza z Katedry Psychoterapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Metoda ta jest użyteczna wszędzie tam, gdzie można pomóc relaksacją i sugestią, doskonale sprawdza się w leczeniu bezsenności, zmęczenia, fobii, lęków. Pomaga poradzić sobie z bólem, zarówno przewlekłym jak i ostrym.

Hipnozy nie trzeba się bać! Stan ten nie ma nic wspólnego z magią, nie można się z niego „nie wybudzić”. Pacjent nie traci świadomości podczas sesji, pamięta podawane sugestie, które wcześniej są wspólnie omawiane z hipnoterapeutą. W każdym momencie można przerwać zabieg, bez szkody dla hipnotyzowanego. Hipnoza nie jest przejęciem kontroli nad umysłem, nie ma nic wspólnego z manipulacją. Nie można podać pacjentowi sugestii, z którą on wewnętrznie się nie zgadza. Na sesji nie wydarzy się zatem nic, co mogłoby pacjentowi zaszkodzić, ani fizycznie ani emocjonalnie.

Hipnoza nie jest metodą leczenia dla każdego. U jej podstaw leży zaufanie do terapeuty i umiejętności nawiązania z nim relacji . Trudności mogą mieć osoby, których komunikacja jest z jakiś powodów ograniczona, a możliwości skoncentrowana uwagi niewielkie. Nie stosuje się hipnozy także u osób chorych na psychozy, chorych na serce, mających problemy z niskim ciśnieniem.

Jak wygląda sesja? Rozpoczyna się zebraniem dokładnych informacji na temat trudności pacjenta i oczekiwań wobec terapeuty. Ustalamy wspólnie cel spotkań, rodzaje podawanych sugestii , bardzo dokładnie tłumaczę jak będzie wyglądała hipnoza – krok po kroku. Zabiegi odbywają się zazwyczaj w wygodnej pozycji leżącej. W zależności od potrzeb, zabieg trwa od 20 do 35 minut. Po sesji jest czas na rozmowę na temat wrażeń i samopoczucia.

Hipnozy nie wolno stosować do celów rozrywkowych. Mówi o tym jeden z najważniejszych zapisów kodeksu etyki, obowiązującego osoby hipnotyzujące.