Psychoterapeuta – pierwsze spotkanie

Psychoterapeuta - pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie może wzbudzać wiele obaw i wątpliwości. Jest to częste i naturalne zjawisko. Wizyta u psychoterapeuty jest nową sytuacją, a wszystko co nowe może budzić lęk.

Pierwsze spotkanie jest konsultacją – rozmową. Nie jest to jeszcze psychoterapia, choć wiele osób może czuć ulgę po wyjściu z gabinetu. Przypomina to trochę wizytę u lekarza specjalisty, bo zaczyna się pytaniami: co nam dolega, z czym mamy trudności, problemy? Psychoterapeuta, aby się rozeznać w tym, z czym sobie nie radzimy, zadaje dodatkowe pytania w kontekście tego co zgłaszasz. Zapytać może również o Twoje oczekiwania względem niego, o to czego się spodziewasz po terapii i co chcesz dzięki niej osiągnąć.


Do pierwszego spotkania nie musisz się specjalnie przygotowywać. Nie przejmuj się jeśli o czymś ważnym nie wspomniałeś/aś. Podczas jednego spotkania bowiem nie da się wszystkiego powiedzieć. Dlatego psycholog, psychoterapeuta proponuje kolejne, najczęściej jeszcze dwa spotkania. Daje to dodatkowy czas na zaznajomienie się lepiej z Twoją historią, jest to uzupełnienie wywiadu.

Zawsze możesz zadawać pytania. Psycholog nie czyta w myślach, bazuje na tym, co mu powiesz. Im bardziej się otworzysz, tym większą dasz sobie szansę na uzyskanie pomocy.

W trakcie spotkań od psychoterapeuty możesz spodziewać się informacji zwrotnej, usłyszysz jak rozumie twój problem i jaką widzi formę terapii.
Podczas ostatniego spotkania konsultacyjnego (zazwyczaj jest to trzecie spotkanie) psychoterapeuta proponuje ci kontrakt, który zawiera cel pracy, zasady psychoterapii, orientacyjny czas trwania terapii itd. Obopólna zgoda, co do kontraktu jest wstępem do psychoterapii.